Postgraduální kurz SEPSE a MODS  

Colours of Sepsis – Sepse Ostrava

English
 

19. ročník Colours

 
   

 

Historie COLOURS

 

 

Organizačně technické zajištění akce

Sanopharm cz
 
 
7. - 10. února 2017
Clarion Congress Hotel Ostrava
Úvod Historie kurzu Fotogalerie Video Ke stažení Partneři Mapa Kontakty  

Je Česká republika zralá pro věcnou debatu o eutanazii?

 

Mimořádné okamžiky na 19th Colours of Sepsis. Začátkem června 2016 obdrželi představitelé České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně návrh Zákona o důstojné smrti, který předložil senátor Jiří Zlatuška. Reakce lékařské obce byla vesměs odmítavá. Není divu – lékaři se měli vyjádřit v šibeničním termínu jednoho týdne k textu, na nějž nebyli připraveni.

Nicméně: V posledních desetiletích se zásadním způsobem mění medicína a společnost a ruku v ruce i věková struktura obyvatel a způsob stonání. Před 100 lety se stonalo krátce a umíralo rychle, nyní se stoná dlouze a umírá pomalu. Kontext pohledu na umírání se tím pádem mění též, mění se i role utrpení v naší výrazně hedonisticky nasměrované společnosti. Eutanazie je chtě nechtě častěji diskutovaným problémem ve velké části tzv. západního světa. A část západního světa, byť zatím zdaleka ne většinová, již dospěla v debatách k určitému bodu, a v některých státech překročila pomyslnou čáru. Otázkou je, zda jsme u nás myšlenkově dozráli natolik, že můžeme vést věcnou debatu o dříve tabuizovaném tématu. Domnívám se, že ano, a že by debata měla být vedena ve věcném tónu jak v odborné veřejnosti , tak následně v seriózně poučené laické veřejnosti.
Rádi bychom k odborné diskusi přispěli na vysoce multidisciplinárním fóru, kterým kongres Colours of Sepsi v Ostravě bezesporu je. Dovolili jsme si pozvat navrhovatele Zákona o důstojné smrti prof. Zlatušku a významné představitele zainteresovaných medicínských oborů, práva, etiky a filosofie, kterým tato problematika leží na srdci.
Uslyšíte jejich názory na problematiku důstojného umírání a budete se moci zapojit do diskuse s nejpovolanějšími.
Srdečně vás zveme!

Za organizační tým Pavel Ševčík

publikováno: 30.12.2016 - 11:04